IPTV Nedir?

 

IPTV (Internet Protokol Televizyonu), dijital televizyon servislerinin İnternet Protokolü kullanılarak Tüm platformlar elinizin altında vizyon iptv farkıylainternette yayınlandığı bir sistemdir. Video kanalları ve programları, geleneksel kablo ya da yayın biçimleri üzerinden gönderilmek yerine geniş bantlı bir bağlantı yoluyla televizyona gönderilir. Video akışları, bir seri internet protokolü paketine dönüştürülür ve daha sonra kamuya açık internet araçları vasıtasıyla yürütülür ve bu araçlar, bir set üstü kutu ve hizmet için bir abone olmakla herkes tarafından alınabilir.

Multicasting & Unicasting

IPTV hem canlı TV’yi (multicasting) hem de isteğe bağlı olarak Video (unicasting) hizmetleri olarak adlandırılan depolanan videoları desteklemektedir. (VOD) IPTV sinyallerinin alınabilmesi için bir setup box, bilgisayar veya bir televizyon gereklidir. Video içeriği genellikle bir MPEG2 veya bir MPEG4 codec bileşeni kullanılarak sıkıştırılır ve daha sonra MPEG yayın akışında canlı TV durumunda IP çok noktaya yayın yoluyla veya VoD durumunda IP Tek Noktaya Yayın yoluyla gönderilir. IP multicast yayın teknolojisi, video içeriğini aynı anda çeşitli kullanıcılara ileten bir teknolojidir; Unicast teknolojisi, özellikle her kullanıcı için video içeriği sağlar.

Protokoller

IPTV için kullanılan temel protokoller HTTP (Hyper Text Transfer Protocol), IGMP (IP Grup Üyelik Protokolü) ve RTSP (Gerçek Zamanlı Akış Protokolü) ‘dir. HTTP, tarayıcıların veri aktarımı için sunucular ve bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullandığı protokoldür.

IPTV nasıl çalışır?

IPTV, TV sıkıştırma teknolojisini ve BT veri teknolojisini, internet üzerinden sürekli bir veri akışı olarak TV ve video akışına birleştirir. DSL hattına bağlı bir setup box’a hizmet IP TV servis sağlayıcısı tarafından sağlanmaktadır. Bilgisayarlar kutulara ihtiyaç yoktur. Ulusal çağrı merkezinden yerel ofislere aynı anda çok noktaya yayın yapan yüzlerce kanal var. Ancak kablo sistemlerinin aksine, DSL hatlarının bant genişliği kablolardan çok daha az olduğundan, aynı anda sadece birkaç kanal gönderilir.

Bir kullanıcı, kutusunda kanal değiştirdiğinde, sadece bir kablo sistemi gibi diğer kanala uyum sağlamaz. Bunun yerine, IP Grup Üyelik Protokolü’nü (IGMP) kullanarak kutu yeni bir kanal istiyor yerel ofis talebi aldığında, önce kullanıcının yeni kanala erişme izni olup olmadığını denetler ve ardından yönlendiricilere belirli kullanıcıyı kanalın dağıtım listesine eklemesine yönlendirir. Belirli bir kullanıcı için benzersiz bir akış gerektiren Multicast teknolojisi, Video on demand (VoD) hizmetlerini desteklemez. VoD servislerini desteklemek için, belirli bir kullanıcıyı hedefleyen unicast(tek noktaya) yayın akışını üretmelidir. Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP) ile kontrol edilen tek noktaya yayın akışı, televizyon programları üzerinde bir DVD tarzı kontrol sağlar ve izledikleri programları durdurup oynatabilir.

 

IPTV Dağıtım Ağı

IPTV Dağıtım ağı olarak kullanılabilen ağ, IPTV içeriğini sunmak için son kullanıcılara yeterli bant genişliği ve kaliteli hizmet sunmalıdır. Genellikle IPTV dağıtımı için kullanılan ağlar, Fiber To The Home (FTTH / FTTx), Ethernet Pasif Optik Ağlar (PON) veya bir Ethernet ağı Sinyal aktarımı için Dijital Abone Hattıdır. (DSL).