Streaming media (Akış ortamı) nedir?

Bir resim bin kelimeye bedelse, hareketli bir resim bir milyon değerindedir. Peki bu bilgileri telefonda nasıl sıkıştırırsınız? Sorun, ev telefon hattımızın arkasındaki temel teknoloji olan birkaç bakır tel sayesinde radyo ve televizyon gibi şeyleri evlerimize getirecek kadar hızlı bir şekilde bilgi taşıyamıyor olmasıdır. Bir faks makinesini sık sık izlediyseniz, basılı bir belgeyi yavaşça gönderirken , telefon hatlarının kişinin sesi dışındaki herhangi bir şey taşımada ne kadar yavaş olduğunu görürsünüz.

Çoğu insanın çevirmeli İnternet bağlantılarına sahip olduğu günlerde (esas olarak normal bir telefon görüşmesi yapmak için İnternet servis sağlayıcınıza bir modem kullanarak bağlantı kurduğunuz yerlerde) yavaş hızlar, çevrimiçi yapılanların nelerin yapılabileceği konusunda büyük bir sınırlama oluşturuyordu . Bir MP3 müzik parçasını (normalde yaklaşık 5 megabayt boyutunda) dinlemek isterseniz, tüm dosyanın sabit sürücünüze indirilmesini bekleyerek yarım saat geçirebilir ve ardından onu açıp oynatabilirsiniz. Video dosyaları (50 megabayt olma ihtimali daha yüksek) bu şekilde indirilmesi birkaç saat sürecekti, bu nedenle genellikle Net’de mevcut değildi. O günlerde, uzun ve sıkıcı bir bekleme olmaksızın herhangi bir boyutta bir müzik veya film dosyası dinlemek mümkün değildi. Sorun aslında bir bant genişliği meselesiydi: Bir İnternet bağlantısının hızı (bilgiyi ne kadar hızlı indirebiliyor), bir dosyayı ne kadar hızlı transfer edebileceğiniz konusunda bir sınır belirliyor.

1990’ların ortasında, Web’in ilk günlerinde, Rob Glaser ve onun şirketi, bu sorunun çözümü olarak medya akışını öncülük etmiştir. Temel fikir basittir. Bilgisayarınızda büyük bir video dosyası izlemek istediğinizi varsayalım. Dosyaları karşıdan yüklenirken oynatan bir medya yürütücüsünü (akışlı medya oynatma programı) bilgisayarınıza kurarsınız. Böylece dosyanın belki ilk 10 saniyesini indirir, depolar veya tamponlar, sonra hemen çalmaya başlar. Medya oynatıcının dosyanın ilk bölümünü çalmaya başlamasıyla birlikte, o bit karşısında hazır olan sonraki 10 saniyenizi de indiriyor. Medya oynatıcı aslında dosyanın bir bölümünden fazlasını saklamaz; bir kere dosyanın bir parçası çalınırsa, bir sonraki bit için yolu silmek üzere siler. Medya oynatıcı, dosyayı izlediğiniz veya dinlediğiniz kadar hızlı indiremiyorsa, Herhangi bir nedenden dolayı indirme gecikmesi varsa, oynatıcı dosyanın bir sonraki bitini indirip tamponlariken ara sıra duraklayacaktır.