İnternet nedir, Nasıl çalışır, verileri nasıl iletir?

İnternet nedir?

Internet dediğimiz, karmaşık bir şekilde bağlı olan dünya çapında bir bilgisayar ağı sayesinde küresel iletişim kolaylaştıran bir alt yapıdır. 20 yıldan az bir sürede İnternet, yaklaşık 210 farklı ülkeyi birbirine bağlamak için genişletildi. Dünyanın en yoksul olan ülkelerinin bazıları bile bağlanmış durumda.

internet

Birçok kişi internete girmek demek için “İnternet” kelimesini kullanıyor. Aslında “İnternet”, temel bilgisayar ağı dışında bir şey değildir. Bunu telefon şebekesi ya da dünyayı aşan otoyol ağı gibi düşünün. Telefonlar ve karayolları, tıpkı İnternet gibi ağlardır. Telefonda söylediğiniz şeyler ve yollardan aşağıya doğru geçen trafik, temel ağın “üstünde” çalışır. Aynı şekilde, World Wide Web (çevrimiçi gezinebildiğimiz bilgi sayfaları), anlık ileti sohbet programları, MP3 müzik indirme ve dosya paylaşımı gibi şeyler, temel bilgisayar ağının üstünde çalışan şeylerin hepsidir internet.

İnternet, çoğunlukla telefon ağı kullanarak, birlikte birbirine bağlı olan bağımsız bilgisayarlardan (ve şirketlerdeki, okullardaki ve kolejlerdeki bilgisayar ağları) oluşan bir ağdır. Bilgisayarlar arasındaki bağlantı, eski moda bakır kablolar, fiber optik kablolar, kablosuz radyo bağlantıları (radyo dalgaları ile bilgi ileten) ve uydu bağlantılarının karışımından oluşmaktadır.

İnternet ne yapar?

İnternetin çok basit bir işi vardır: Bilgisayar verilerini bir yerden başka yere taşımak. Bu kadar! Internet’i oluşturan makineler, kullandıkları tüm bilgilere tam olarak aynı şekilde davranıyor. Bu bağlamda, Internet, posta servisi gibi çalışır. Mektuplar, bir kimseden veya içerdikleri mesajlardan bağımsız olarak, bir yerden diğerine basitçe aktarılır. Posta servisinin görevi, kişilerin neden ilk etapta mektup yazdığından endişelenmemek için harfleri birer birer yere taşımaktır; Aynı şey İnternet için de geçerlidir.

E-postaları, Web sayfalarını, sohbet mesajlarını veya başka herhangi bir şeyi işleme koymak için uzmanlaşmış değildir: tüm bilgiler eşit şekilde ele alınır ve aynı şekilde geçirilir. İnternet çok basit bir şekilde tasarlandığından, insanlar bunu basit bilgisayar ağının üstünde çalışan yeni “uygulamalar” çalıştırmak için kolayca kullanabilir. Bu nedenle, iki Avrupalı ​​mucit İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapmak için bir yol olan Skype’ı geliştirdiklerinde, konuşmaları internet verisine çevirip yeniden başlatabilecek bir program yazmak zorunda kaldılar. Skype’ı mümkün kılmak için hiç kimse internetin tamamını yeniden oluşturmak zorunda kalmadı.

Internet verileri nasıl taşınır?

Circuit switching (Devre anahtarlama)

İnternetin çoğu sıradan genel telefon şebekesinde çalışır; ancak bir telefon görüşmesi nasıl çalıştığı ile internetin verileri nasıl yayınladığı arasında büyük fark vardır. Bir arkadaşınızı telefon ederseniz, telefonunuz eviniz ile ev arasında doğrudan bir bağlantı açar. Dünya çapında telefon sisteminin büyük bir haritasına sahip olsaydınız, telefonunuzdan telefonunuza kadar bir sürü kilometre uzunluğunda kabloyla çalışan doğrudan bir hatta sahip olmalısınız. Telefondayken, bu devre iki telefonunuz arasında kalıcı olarak kalır. Telefonları birbirine bağlayan bu yola devre anahtarlaması denir. Eskiden, bir telefon görüşmesi yaptığınızda, bir santralda oturan birisi (kelimenin tam anlamıyla, tellerin ve soketlerin bulunduğu ahşaptan yapılmış bir tahta), bir hattı bir diğerine bağlayan geçici bir bağlantı yapardı. Şimdi devre anahtarlaması bir elektronik telefon santrali tarafından otomatik olarak yapılır.

Düşünürseniz, devre anahtarı bir ağ kullanmak için gerçekten verimsiz bir yoldur. Arkadaşınızın evine bağlandığınız her seferinde, (Bir saat veya daha fazla süreyle bir e-posta yazarak bilgisayarınızda olmasını hayal edin; hiç kimse size bunu yaparken e-posta gönderemez.) Telefonda çok yavaş konuşursanız, uzun süre boşluk bırakırsanız devre hala bağlıdır ve başkalarının onu kullanmasını engellemektedir.

Packet switching (Paket değiştirme)

İnternet, teorik olarak, devre anahtarlamasıyla çalışabilirdi ve bazı kısımları halen yapıyor olabilir. Net’e geleneksel bir “çevirmeli” bağlantınız (bilgisayarınız etkin bir sıradan telefon görüşmesinde İnternet servis sağlayıcısına ulaşmak için bir telefon numarasını çevirdiği yerlerde) varsa, çevrimiçi olmak için Circuit switching (devre anahtarı) kullanıyorsunuz demektir. Bunun ne kadar çılgınca verimsiz olduğunu bilirsiniz. İnternette iken kimse sizi arayamaz; Net’te kaldığınız her saniye için faturalandırılacaksınız; Ve Net bağlantınız nispeten yavaş çalışır.

Çoğu veri, İnternet üzerinden, Packet switching (paket değiştirme) adı verilen tamamen farklı bir şekilde hareket eder. Çin’deki bir kişiye bir e-posta gönderdiğinizi varsayalım. Eviniz ile Çin arasında uzun ve kıvrımlı bir devre açıp, e-postanızı bir seferde göndermek yerine e-posta, paket adı verilen küçük parçalara bölünür. Her biri nihai varış yeri ile etiketlenir ve ayrı seyahat etmeleri sağlanır. Teorik olarak, tüm paketler tamamen farklı yollarla dolaşabilir. Nihai hedeflerine ulaştıklarında, tekrar bir e-posta yapmak için yeniden bir araya getirilirler.

Paket anahtarlama, devre anahtarlamadan çok daha etkilidir. İletişim kuran iki yer arasında kalıcı bir bağlantı kurmanız gerekmez; bu nedenle, bir ileti gönderirken ağın bir bölümünü engellemeyeceksiniz. Birçok kişi ağları aynı anda kullanabilir ve paketler, hangilerinin en sessiz veya en yoğun olduğuna bağlı olarak birçok farklı güzergahla dolaşıma girebilir ve tüm ağ daha eşit kullanılır; bu da daha hızlı ve daha verimli bir iletişim kurmanızı sağlar.