Downloading and streaming compared (Karşıdan yükleme ve akış karşılaştırması)

Daha ileri gitmeden önce İnternetin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

Veri, paket olarak bilinen küçük bitlere ayrıştırılarak Internet üzerinden verimli bir şekilde hareket eder. Her bir paket bağımsız olarak gönderilir ve ayrı ayrı yolculuk eder ve farklı paketler çok farklı yollarla dolaşırlar. Başka bir ülkedeki bir arkadaşınıza gerçekten çok ağır bir ders kitabı göndermek istediğinizi düşünün. Kitabın tamamını göndermek yerine, ayrı sayfalara ayırıp, her birini ayrı bir damga ve adresle kendi zarfına koyup, tüm zarfları birbiri ardına postalayacaksın. Arkadaşınız onları yanlış sırayla biraz farklı zamanlarda alabilir, ancak onları kolayca kitapta bir araya getirebilir. Neden bir kitabı böyle garip bir şekilde postalardın? Internetin bu şekilde en iyi şekilde çalıştığına, her şey küçük, benzer boyutlu parçalara ayrılmış olarak yollanmasından dolayı tabiki.

Geleneksel bir şekilde bir dosyayı indirirken, birbiri ardına bir milyondan fazla paket göndermek üzere başka bir bilgisayara etkili bir şekilde soru soruyorsunuz ve hepsinin gelmesini beklemeniz gerekiyor. Bunlardan herhangi biriyle her şeyi yapabilirsiniz. Akış ile, paketlerin en az ondan geldiği anda kullanmaya başlıyorsunuz. Temel fark budur. Akışları indirirken oynuyor gibi düşünebilirsiniz, ancak aslında iki şey her şekilde farklıdır:

Speed (hız)
İndiriliyor: Unpredictable: İndirme zamanı çalma süresinden bağımsız. Bir müzik albümü boyutuna, ağ bağlantınıza ve web trafiğine bağlı olarak 5 dakika veya 5 saat içinde indirebilir.
Streaming: (Akış) Gerçek zaman: Genellikle 1 saatlik bir video yaklaşık 1 saat boyunca akacaktır (ancak arabelleklemenin neden olduğu gecikmeler olabilir); Karşıdan yüklemenin aksine, akış medyası olayların gerçek canlı yayınlanmasında kullanılabilir (webcasting olarak da bilinir).

Quality (Kalite)
Downloading (İndirme): Hataları otomatik olarak düzelten bir sistemle geleneksel İnternet paket iletişimi (teknik olarak TCP / IP olarak bilinir) kullanır. Kaybolan veya hasar gören “paketler” (indirilen veri yığınları) yeniden iletilir. Bilgisayarınızda sonunda aldığınız dosya, sunucudaki dosyanın tam bir kopyasıdır.
Streaming (Akış): Paket kayıpları dikkate alınmaz (kaybolan ve hasar gören paketler yeniden gönderilmemektedir), ancak bu genellikle önem taşımamaktadır, çünkü dijital video ve ses, izlemeden veya dinlemeden önce analog formata dönüştürülür. Akış sırasında kaybedilen paketler yalnızca bir ses akışını veya bir videonun resim kalitesini düşürür (örneğin, aşırı pikselleme ile (resim kare bloklara kaybolur). ITPV sistemlerinde internet kalitesinin nekadar ne derece önemli olduğu burada anlaşılmaktadır.

File type (Dosya tipi)
Downloading (İndirme): İndirme, ilgili tüm verileri birlikte paketlenmiş tek bir dosyadır. Dolayısıyla bir film indiriyorsanız, her şey MPEG4 gibi bir dosya türüne sahip tek bir film dosyası halinde paketlenir.
Streaming (Akış): Bir film akışı yaparsanız, filmin her bir farklı kısmı (ses, video, altyazı veya her neyse) ayrı bir akış halinde iletilir. Film oynatıcı, derlemeleri yeniden derleyip akışları bilgisayarınıza geldiğinde senkronize eder.

Servers (Sunucular)
Downloading (İndirme): Dosyalar, geleneksel web sunucusu ile geleneksel web-sunma yöntemleri (teknik olarak HTTP ve FTP protokolleri olarak bilinir) aracılığıyla çalışır. Her dosyanın aynı sürümü herkese sunuluyor.
Streaming (Akış): Akışlar RTSP’yi (gerçek zamanlı akış protokolü) kullanır ve özellikle akış için özelleştirilmiş bir sunucuda çalışması gerekir. Akış ortamı sunan bir web sayfasına gittiğinizde, genellikle ayrı bir akış sunucusuna yönlendirilirsiniz. Farklı bağlantı hızları için optimize edilmiş olan her dosyanın genellikle farklı sürümleri vardır (örneğin, çevirmeli bağlantı için düşük kaliteli bir sürüm ve geniş bant için yüksek kaliteli bir sürüm); Uygulamada, farklı insanlara farklı dosyalar sunulmaktadır.

Encoding/decoding (Kodlama / kod çözme)
Downloading (İndirme): Dosyalar derhal indirilmek üzere anında bir sunucuya yüklenebilir.
Streaming (Akış): Dosyalar, akış yapılmadan önce sıkıştırılmalı (belki de daha küçük video kareleri veya saniyede daha az kare kullanılıyor) ve daha sonra kodlanmış dijital paket haline getirilmiş olması gerekir. Akışlı dosyaları izleyen veya dinleyen kişiler, kodlanmış, bilgisayarlı, dijital dosyaları, insan kulakları ve gözlerin işleyebileceği analog seslere ve resimlere dönüştürmek için bilgisayarlarına (kod çözücüler olarak da bilinir) uygun kodec dosyasını yüklemiş olmalı. Uygulamada, almak istediğiniz akış medya dosyalarını işlemek için web tarayıcınızda bir eklentiye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.